Zrcadlovka – ano či ne?

Zrcadlovka je synonymum kvalitní fotografie. Je to však pravda? Fenoménem dnešní doby je, že si každý koupí low – landovou zrcadlovku se setovým objektivem a očekávají fotografie jako od profesionála. Zapomíná se hlavně na jednu důležitou věc – fotky dělá fotograf, nikoliv fotoaparát. Ten je jen „pomocník“ fotografa, jako má malíř štětec – taky nedělá obraz štětec, ale malíř.


Finance

 První bod, který odděluje Vás a profesionála, jsou finance. Sice jsme si už zmínili, že fotografii nedělá foťák, ale fotograf, přesto jejich vybavení je přesto jiné než Váš Nikon D3200. Hlavní výhoda těchto fotoaparátů je ve výměně objektivů – pokud máte jeden setový objektiv, tuto výhodu samozřejmě ztrácíte a je to škoda, protože různé objektivy dělají právě to kouzlo fotek. Pevné sklo lépe vykresluje, teleobjektiv na sport… Nicméně to stojí peníze, který běžný uživatel nejlevnější zrcadlovky do těchto „skel“ neinvestuje.

 Důležitá je i velikost čipu – nenechte se zmást počtem megapixlů, protože ty absolutně neudávají kvalitu čipu a většinou bývá větší počet megapixlů spíše na škodu. Tzv. full – frame zrcadlovky fotí v dnešní době drtivou většinu fotek v časopisech apod. (prostě fotky, co se mají líbit), ale jejich pořizovací cena je od 80 tisíc nahoru.


Schopnosti

 Zrcadlovka nepotřebuje jen fotografa s určitou dávkou talentu, ale i člověka, který se vyzná v teorii focení. Těch několik módů, které můžete na zrcadlovce spatřit, jsou z podstatného důvodu. Předpokládá se, že pokud si kupujete zrcadlovku, máte hlubší zájem o focení a chcete se podílet na tvorbě fotky – ovlivnit clonu, rychlost uzávěrky, nastavení vyvážení bílé. Tj. pokud si koupíte zrcadlovku a budete fotit na automat, opravdu pro Vás nemá zrcadlovka smysl.

Raději investujte peníze do kvalitního a dobře vybaveného kompaktu, který oplývá kvalitním sklem. Pravděpodobně Vám přinese více radosti, hezčí fotky a méně námahy.