Trávník snů může mís s trochou péče každý

Mít krásný trávník je přáním mnoha majitelů zahrad. Kdo by se také nechtěl návštěvám chlubit anglickým trávníkem? Odrazuje je vás však náročná údržba? Jak se říká „nic není zadarmo“, vaše péče však bude mít viditelné výsledky.
trávník před domem
A jak tedy začít?
Pokud máte novou zahradu nebo chcete váš starý trávník zlikvidovat, zvažte možnost, jestli si chcete trávník založit sami nebo si na to najmete firmu. První varianta je podstatně náročnější. Nejprve si zvolte typ trávníku, který chcete mít a podle toho si najděte vhodný manuál. Určitě využijte některé z půjčoven nářadí a sežeňte si zakládač trávníků. Sice budete muset zaplatit vysokou vratnou kauci, výsledek, ale stojí za to.

Rozhodně se nesnažte povrch zahrady upravovat ručně, bude vás to stát zbytečně moc energie a výsledek vás rozhodně neuspokojí. Nemusíte se bát, personál půjčovny vám vysvětlí, jak se se strojem zachází. Pak pořiďte vhodné osivo a nezapomeňte na hnojivo. A můžete se vrhnout do práce.

S již založeným trávníkem je to složitější a dlouhodobější proces. Nejlepší je si pozvat odborníka, který vám poradí, jakou péči na trávník zvolit, případně, zda ho nezaložit úplně od znova.

V případě, že si najmete firmu, budete mít trávník sice dražší, ale profesionálně udělaný a hlavně bez námahy. V tomto případě však můžete uvažovat i o travním koberci. Jednak budete mít trávník během pár dní a výsledek stojí za to. Cena je však pak mnohem vyšší.
pes s hadicí
Když si budete trávník zakládat sami nebo vám s tím pomůže nějaká firma, důležitá je péče. Než vám začnou semena klíčit a pořádně se zakoření, musíte myslet na bohatou zálivku. Bez hnojení se také neobejdete. Ale tím to nekončí. Na podzim a na jaře bude potřebovat váš trávník vertikutaci. Jde o provzdušnění trávníků, zároveň tak odstraníte starý a suchý trávník a mech. Opět můžete využít firmu nebo si vertikutaci udělat sami (stroj si můžete koupit nebo zapůjčit). Po tomto kroku vysejete na prázdná místa osivo, ať máte trávník na všech místech zarostlý a samozřejmě se neobejdete bez hnojiva. Zní to možná složitě, ale nic na tom není.