Nestaňte se zoufalým podnikatelem

Důvody začít podnikatbývají různé. Někdo převzal firmu po rodičích, jiný zkusil prodat své specifické znalosti. Někdo se věnoval při studiu nebo zaměstnání činnosti, která ho baví, a zjistil, že mu to může vydělat na živobytí.
mobil, peníze a hodinky
Jsou lidé, kteří začali podnikat z nutnosti a zoufalství, například když nemohli dlouhodobě najít pracovní uplatnění. Možná znáte někoho ze svého okolí, kdo začal podnikat, protože mu v jeho situaci nic jiného nezbylo a dosáhl prosperity – podle úsloví "nouze naučila Dalibora housti".  Jedná se však o výjimky potvrzující pravidlo.
Podnikání ze zoufalství s sebou přináší specifická rizika, která by si takový začínající podnikatel měl předem ujasnit a zvážit, jestli je zrovna podnikání nejlepším řešením jeho současné situace.
Klienti většinou poznají, že jste ve špatné situaci, třeba podle horečných slev za služby, z tónu vašeho hlasu a naléhavosti e-mailu. Mnoho klientů to může odradit.

Z důvodu finanční tísně a nutnosti zaplatit účty budete muset pracovat na množství nekvalitních, méně placených zakázek a nebudete mít možnost je odmítnout. Nebudete schopni věnovat se vlastním projektům, které by vám mohly vydělat více, ale vyžadují čas a podstoupení určitého rizika. Vaše podnikatelská dráha se tak zredukuje jen na plnění špatně placených, nepřínosných zakázek. Může to mít pro vás řadu nepříjemných důsledků. Budete nuceni pracovat mnohem více než v běžném zaměstnání. Kvůli vyčerpání a neustálému stresu budete náchylnější k syndromu vyhoření, který vás může vyřadit z pracovního procesu na celé měsíce. Ale i přes dlouhou pracovní dobu se může stát, že vyděláte málo a budete nadále čelit finančním problémům. Tak se zamotáte do nekonečné smyčky dalších laciných zakázek a dlouhých pracovních dnů.

Jak se zbavit zoufalství?
Pokud jste začali podnikat ze zoufalství, žijete pod neustálým tlakem a v existenční tísni. Přesně řečeno, pracujete, protože musíte vydělávat. Jenže právě v podnikání záleží na tom, abyste ke své práci přistupovali jako ke hře a výzvě. Zkuste najít nebo vytvořit příležitosti, které ve vás vyvolají zájem a přinesou pocit radostného vzrušení. Objevíte v sobě novou energii a třeba i nové obzory svého podnikání.
hodinky na ruce
Pokud vám podnikání nepřináší takové výdělky, jaké k přežití potřebujete, zvažte přijetí práce na zkrácený úvazek nebo brigádu. Tím získáte pravidelný a jistý příjem, než jaký představují nárazové příjmy z podnikání, a pokryjete aspoň část výdajů. Vaše finanční situace se stabilizuje, odpíchnete se od dna. Díky tomu budete moci odmítat špatně placené, neperspektivní zakázky a snížit tak množství projektů na přijatelnou úroveň. Tím se zbavíte stresu a vyhoření a získáte prostor pro zajímavější a lépe placené zakázky.