Skype


Dnes už nemáme skoro žádná omezení týkající se cestování. Můžeme vyrazit prakticky kamkoliv a vidět prakticky cokoliv. Často se stěhujeme do různým končin světa. Daleko od rodiny. Zkoušíme všemožné věci, jídla a zážitky, o kterých se našim prarodičům ani nezdálo a zdát nemohlo. Přesto si zachováváme některé stejné vlastnosti jako naši předci. A to je například chuť sdílet vše, co jsme zažili, se svými blízkými. Proto se snažíme vymyslet něco, co by nám to umožnilo, i když jsme zrovna na druhé straně zeměkoule.

Telefon jistě všichni známe. V lidských rukách je již poměrně dlouho. Nevýhodou je, že časté volání do zahraničí se může pěkně prodražit. A navíc, můžete zapojit pouze jeden smysl – a to sluch. Proto je zde další možnost, a tou je tomhle případě v komunikační služba Skype, založená na peer-to-peer systému. To znamená, že umožňuje výměnu dat mezi uživateli.

Jedná se o poměrně mladou aplikaci. Datem vniku je rok 2003 v Estonsku. Zde je také pořád část kanceláří a zaměstnanců. I když na vývoji Skype se podíleli autoři již staršího programu (Kazaa), jako jeho opravdoví zakladatelé se uvádějí Niklas Zennström a Janus Frijs, kteří chtěli program původně pojmenovat Sky peer-to-Peer. V srpnu roku 2003 se spustila zkušební beta verze.

A už v říjnu 2011 měla nejnovější verze pro Windows označení 5.6. V roce 2005 byl Skype prodán eBayi za 2,6 miliardy dolarů. Stejně tak v roce 2005 se Skype rozšířil o funkci video hovorů. Následující rok počet registrovaných uživatelů překročil 100 milionů. A už na konci roku 2009 jich bylo půl miliardy.

V květnu roku 2011 Skype změnil majitele. Stal se jim Microsoft. Tentokráte se částka vyšplhala na 8,5 miliardy dolarů.
Skype především slouží k internetové komunikaci. Můžete zasílat zprávy, vést hovory, nebo i video hovory. Stejně tak zasílat soubory. Všechno je ihned přístupné po instalaci a přihlášení uživatele. A hlavní je, že zcela zdarma. Pomoci Skype můžete užívat i tradiční komunikační cesty jako je telefonovat na pevnou linku i mobilní telefony, vyjma čísel tísňového volání. Stejně tak i posílat sms. Tyto služby jsou ale zpoplatněné.

Díky takovýmto možnostem si můžete užívat života, ať jste, kde jste. A být vždy nablízku svým milovaným. Díky programu Skype si totiž můžete užívat hovorů i s více osobami najednou.