Nejčastější příčiny ženské neplodnosti

V České republice je skoro čtvrtina párů neplodných, což v překladu znamená, že ani po roce pravidelných nechráněných styků, se jim nepodařilo počít miminko. Dávno už neplatí, že by vina byla častěji na straně ženy, naopak v současné době je procento neplodných žen stejné jako procento neplodných mužů. U mužů dochází k neustálému snižování množství kvalitních spermií. Příčiny můžeme vidět v sedavém způsobu života mužů, kouření či v životu ve stresu. Jak je tomu u žen?
umělé oplodnění

Ženy nerespektují biologické hodiny!

Z biologického hlediska je optimální věk pro první těhotenství ženy kolem dvaceti pěti let. Věk prvorodiček se však nyní pohybuje na hranici třicítky. Jenže téměř 90℅ všech vajíček, které má žena v životě k dispozici se vyčerpají v menstruačních cyklech právě do třiceti let! Po třicítce dále klesá počet menstruačních cyklů s ovulací a u žen se začínají objevovat další zdravotní komplikace jako například myomy. Některé ženy spoléhají na všemohoucnost medicíny až příliš a neuvědomují si, že riziko, že nakonec zůstanou i po několika cyklech umělého oplodnění bezdětné, roste s každým rokem, kdy těhotenství odkládají.
spermie jsou za světlem

Jaké další faktory hrají roli?

Řada onemocnění, které nás v životě potkají, mají své kořeny v hlavě a podobně je tomu u neplodnosti. Čím více se o miminko snažíte a Vaše myšlenky se začnou upínat pouze k tomuto cíli, tím více se budete cítit svázaná, z milování se stane povinnost a v nemálo případech dojde k rozpadu dosud funkčního vztahu. Pokud chcete mít dítě, měla byste již několik měsíců předtím začít měnit svůj životní styl. Snažte se žít klidněji, jezte zdravěji, dodržujte pitný režim, v případě nadváhy či dokonce obezity se pokuste snížit svou hmotnost, v lékárně si kupte kyselinu listovou.
těhotenství po ivf

Svou roli mohou sehrát čím dál častější civilizační onemocnění, jako jsou cukrovka, poruchy funkce štítné žlázy, obezita či dlouhodobé užívání antikoncepce. Řada párů si neuvědomuje, že se nemiluje dostatečně často a zejména pak ve dnech, kdy je pravděpodobnost otěhotnění nejvyšší. S pomocí ovulačních testů, které zakoupíte v lékárně, můžete zjistit, zda a kdy u vás dochází k ovulaci. Tento problém lze vhodnou léčbou odstranit.