Inhalování při kašli a nachlazení, na co si dát pozor

Normální inhalace vodní páry je vhodná pouze pro paranazální dutiny a horní dýchací cesty. Na pevný hlen v průduškách, který je obtížné vykašlat, vodní páry nedosáhnou, protože kapky vodních par jsou příliš velké. Zde se doporučuje izotonický nebo hypertonický roztok soli se speciálním zařízením.
kluk při smrkání

Jak vdechovat vodní páru

Při vdechování vodní páry se uvolní horní dýchací cesty.

  1. Nejdříve vařte 500 ml vody dvě minuty, abyste zabili možné bakterie.

  2. Pak přelejte vodu do misky.

  3. Ohněte hlavu nad vodu a vdechujte páru klidně a hluboce, střídavě přes ústa a nos. Pokud je pára stále příliš horká, počkejte ještě několik minut.

  4. Chcete-li zvýšit intenzitu, můžete si dát ručník přes hlavu a misku.

  5. Při nachlazení můžete inhalovat až třikrát denně po dobu až deseti minut.

Ujistěte se, že miska je pevně na stole a ručník spočívá jen lehce přes hlavu. Pokud mísa spadne, může to rychle vést k těžkým popáleninám. Proto by malé děti měly vdechovat páru pouze pod dohledem.
hrnec vroucí vody

Inhalace při nachlazení a kašli: sůl nebo éterické oleje?

Eukalyptus, máta peprná, borovicový olej, mnoho bylinných léků pomáhá při nachlazení a často se používá místo soli pro inhalaci. Energetické oleje však mohou oči dráždit. Esenciální oleje mohou také způsobit dechový stres u pacientů s astmatem a dětí. To je důvod, proč byste měli raději použít bylinky, jako je heřmánek.
Také roztokykuchyňskésoli se doporučují pro inhalaci, ale nepoužívají se na vdechování páry v hrnci. Vodní pára neobsahuje částečky soli, protože sůl má mnohem vyšší teplotu varu než voda. Sůl zůstane v rozpuštěné formě ve vodě nebo opět uschne do pevné složky.

Solný roztok rozvine svůj účinek pouze v rozprašovači.Izotonický nebo hypertonický fyziologický roztok je účinný pro zvlhčování nebo jako léčení sliznice, ale pouze skrze atomizovanou slanou vodu, jako je aerosol. Za tímto účelem se musíte uchýlit ke speciálně vyvinutým rozprašovačům.