Jsou libo granátová jablíčka?

Starším názvem se strom s granátovými jablky nazývá marhaník granátový. Granátovník je malý stromek, který roste převážně ve Středozemí. Granátové jablíčko potom samo o sobě je dvanáct centimetrů velká bobule se zajímavou vnitřní stavbou semínek a trochu zaobleným šestibokým tvarem.

Má tvrdou a tlustou slupku, která skrývá šest až dvanáct pouzder. V nich jsou sladkokyselé červené, bílé nebo také růžové rosolovité bobulky, ve kterých se nachází semínka.
granátová jablka

Granátová jablka obsahují

·         vodu
·         vápník
·         fosfor
·         železo
·         hořčík
·         sodík
·         draslík
·         cukry
·         organické kyseliny, jako je kyselina citrónová
·         vitamíny B1, B2 a B3 a C
·         vitamín A jako provitamín
·         esenciálních a neesenciálních aminokyseliny
propíchaná jablka
Samotná slupka granátového jablka s vnitřní dužinou má vysoký obsah hořkých a trpkých, svíravých látek, jako je  kyselina taninová.  Tato kyselina působí proti průjmům. Jedlé části granátového jablíčka jsou spíše projímavé.

Dále jsou v jablíčku obsaženy látky jako:
taniny
polyfenolické látky
 třísloviny
 flavonoidy

Svým obsahem hořčíku, draslíku a sodíku je šťáva z granátového jablka vhodná pro těžce pracující osoby a sportovce. Dále  osoby , kteří pracující v horku, nebo osoby, kteří mají horečnatá onemocnění.  Z této blahodárné šťávy se dělá celá řada koktejlů a džusů.

Nápoj, který se  připravuje z granátových jablek je například známý orientální nealkoholický nápoj šerbet.  Velice známý a oblíbený je též sirup grenadina, který je vhodný do mnoha koktejlů, a zároveň se využívá ve studené kuchyni na přípravu rozličných salátů. Na vaření jej můžeme použít hlavně k drůbeži, ke grilovanému masu a k rybám. V Asii se dokonce používá jako koření.

Semínka a listy také léčí
Jadérka spolu s listy granátového jablíčka obsahují ytoestrogeny, které ovlivňují zdraví cév, kůže a podobně.

4.7/5 - (4 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup