Jak vybrat tu správnou matraci?

V posteli strávíme přibližně jednu třetinu života a to rozhodně není málo. Pokud se tedy chceme po ránu cítit odpočatí, výběr matrace je v tomto případě velmi důležitý. Naopak v případě výběru špatné matrace to může mít negativní vliv na systém vašeho tělo. To platí hlavně u dětí, u kterých se kosterní systém ještě stále vyvíjí. Matrace by tak měla být v co největší možné míře přizpůsobena konkrétní osobě, která jí bude dlouhodobě využívat.

Malá ložnice

Jaká jsou základní pravidla pro výběr kvalitní matrace?

  • Tvrdost matrace vybírejte s ohledem na tělesnou hmotnost, výšku a věku uživatele. V potaz je vhodné brát i preferovanou polohu při spánku. Starší lidé a děti by měly navíc spát na tvrdší matraci, které jim nabídne stabilní oporu těla a zároveň se z ní bude i snáze vstávat. Dospělý jedinci pak výběr zohlední dle svých preferencí.
  • Správná matrace by měla přesahovat délku tělo o 20-30 cm.
  • A jak je to s šířkou? Pro jednolůžko by měla být šířka matrace a postele alespoň 90 cm. U dvoulůžka pak postačí šířka 80 cm. V případě páru je také možné využít některou ze slevových akcích matrace 1+1.
  • Minimální výška matrace je alespoň 15 cm. U seniorů se však vyplatí vybírat kvalitní matrace, které mají výšku podstatně větší.
  • Materiál matrace volte s ohledem na typ roštu, i osobních preferencích. Syntetický materiál asi bude vhodnou volbou pro alergiky, jiní zase dají přednost přírodním materiálům.
  • Při výběru matrace zvažte i její nosnost.

Prostorná ložnice

Jak je to s tvrdostí matrace?
Asi nejdůležitějším faktorem, který ovlivní to, jak se vám na ní bude spát, je její tvrdost. Většina výrobců rozděluje matrace do 4 stupňů tvrdosti. Pro jaký stupeň tvrdosti se ale rozhodnout? Vodítkem bude hlavně vaše tělesná hmotnost. Osobně však platí, že ženy si potrpí na měkčí matrace, muži zase dávají přednost těm tvrdším.