Tělesné pachy versus hygienické návyky

Naši předkové se příliš netajili tím, že pach, nebo vůně potu, chcete-li, těla partnerky nebo partnera je sexuálně vzrušuje. V dávných dobách totiž neexistovaly žádné umělé syntetické parfémy, a pokud ano, bylo jich velmi málo a využívala je především šlechta, a to jen při výjimečných příležitostech. Dnes je poměrně běžným zvykem používat den co den různé deodoranty, parfémy, toaletní vody, ošetření pleti po holení, a tím si nevědomky lidé způsobují v této oblasti mnohé problémy.
dívka v podprsence

Jde totiž o to, že člověk podle pachu potu dokáže rozpoznat, zda mu jeho protějšek voní, nebo naopak „zapáchá“. Je to jeden z důležitých faktorů, který určuje, zda je genetická výbava dotyčné osoby v souladu s naším záměrem, zplodit zdravé a odolné potomky. Bohužel celému tomuto procesu nahrává i hormonální antikoncepce, kdy se složení ženského potu mění a pro muže to pak přináší matoucí pachovou stopu.

Napoleon Bonaparte

O Napoleonovi je známo, že svou ženu Josefínu opravdu miloval. Traduje se, že jednou při návratu z vítězné bitvy ji psal lístek se vzkazem, že brzy přijede, a současně ji prosil, aby se neumývala. Podobně na tom byl i Jindřich III – anglický král, který se zamiloval do Marie von Cleve poté, co si otřel o svůj nos košilí nasáklou jejím potem. Lidé zkrátka dobře rozpoznali genetickou výbavu svých blízkých a byla to i jistá ochrana proti incestu. Vědci dnes dokonce odhalili, že geny MHC, které mají nejvíce odlišnou strukturální stavbu, jsou pro nás nejpřitažlivější. V minulosti se také často stávalo, že na vesnicích by hrozil incest mezi příbuzenstvem, které bylo vzdálené třeba jen po tři generace, proto také muži častěji hledali svou vyvolenou z jiných vesnic či měst.
spodní prádlo a lodičky

Fetišismus

Dnes se s tímto pojmem setkáváme velice často a mnozí lidé jej považují za něco hanlivého a nepřirozeného. Přitom jde o docela přirozenou součást lidské sexuality. Pochopitelně vás nebude vzrušovat nikdo, kdo zanedbává své hygienické návyky, ale pro muže je přirozené, že rádi cítí svou partnerku, když je její kůže nasáklá jejím jemným potem. Čichový vjem je také důležitý a tak se nelze divit, že mnohé muže vzrušuje dámské spodní prádlo. Muži mají navíc tzv. čichovou paměť, která může vytvářet až podmíněný reflex, ženy pak pachy vnímají citlivěji, neboť mají k dispozici více čichových buněk.

Dalším důvodem, proč v současné době lidem spíše pot zapáchá, než aby v nich probouzel přirozenou touhu, je strava a uspěchaný životní styl. Pach sám o sobě totiž nepáchne, odér způsobují bakterie, které se nachází na kůži, na každé části těla jsou dokonce v jiném složení. A právě ty patogenní, nežádoucí bakterie, se vyskytují u lidí, kteří se nezdravě stravují a trpí přemírou stresu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup