Klady a zápory práce z domova


Jak se říká, každá věc má svá pro i proti. U práce z domu jsou to sice velké výhody, ale také si nemusíte vydělat ani vindru. Výhody jsou tyto.
 
1.   Netřeba dojíždět
2.   Klid na práci (sporné)
3.   Pracovní dobu si určujete sami
 snění u pc.jpg
První bod je zcela jasný a není kolem něj sporu ani debat.
Zato druhý je podmíněn podmínkami doma. Houf křičících dětí, štěkot psů, hlasitá reprodukce a spousta jiných věcí může tento klid nabourat. Pak ovšem neuděláte asi nic.
Další výhodou je, že si sami určíte, kdy se vám dělat chce, nebo kdy můžete. Tedy až po splnění domácích povinností, nebo před nimi, nebo v jejich průběhu. To už je na každém z vás.
Nevýhod je kupodivu více než výhod.
 
1.   Neustálé a časté vyrušování
2.   Nemožnost okamžitého osobního kontaktu
3.   Nízké výdělky
4.   Méně prostoru pro konzultace
5.   Izolace
6.   Více pevné vůle
 
První bod znají matky s dětmi, nebo majitelé domácích mazlíčků. Popřípadě lidé v paneláku. Vždy se najde chvilka, kdy to potřebujete „dorazit“, když k vám vrazí dítě nebo psík a dožadují se pozornosti.
Bod dvě není až tak problematický pro každého. Ale pokud jste v nouzi a skutečně se potřebujete na něco šéfa zeptat a on není na telefonu, musíte čekat.
stolek na pc.jpg
O výdělcích je hanba psát. Pokud neděláte specializovanou činnost, nebo štěstí na dobrého zaměstnavatele, moc si nevyděláte. Právě proto jde u domácích prací spíše o přivýdělek. Konzultace s kolektivem, jak zmiňuje v bodě čtyři, je zde v podstatě nemožná, protože obvolávat kolegy telefonicky zabije čas, a obere o peníze. Nejste-li s kolegy on line zadarmo, máte problém. A někdy i dost velký.
Bod číslo pět je také trochu sporný, někomu izolace vyhovuje, jinému ne. Komu ne, neměl by se do domácí práce pouštět, ale zkusit si něco najít.
V posledním bodě je asi to nejdůležitější. V klasické práci vám šéf zadá termín a popřípadě dohlíží. U domácích prací většinu nic takového neexistuje a tudíž vás to tak trochu tahá do lenošení. Ano, budete se divit, ale je to tak. Mám vlastní zkušenost. Někdy si prostě řeknete, že to uděláte zítra a pak zas, a zas, a už se to veze. Proto také bude výdělek menší.
 
Takže vidíte, že není všechno zlato co se blýská a že ani ony tolik opěvované domácí práce nejsou žádný med. A sehnat takovou práci to je také velký kus umění a náhody. Ostatně, zkuste sami.