Abychom dobře viděli

Pračlověk by žasnul a ještě naši prarodiče by se divili, kam až jsme to dokázali dotáhnout. Už dávno je tomu, kdy lidský rod chodil spát, jakmile se setmělo, protože byla všude tma jako v pytli, a když nebylo na krok vidět, nebylo co dělat. Už dávno je tomu, kdy se kvůli zmíněnému muselo vstávat hned za rozbřesku, aby se toho udělalo pokud možno co nejvíce, než se na krajinu opět snese černočerná tma.
žárovka osram
Už dávno odzvonilo primitivním svítidlům, jako byly louče, svíčky nebo petrolejové lampy. Svítidlům, jež sice odvedla nějakou tu práci, ale přesto mělo jejich chabé světlo stále ještě hodně daleko k ideálu. A už je to docela dlouho, co zmizela na pomyslném smetišti dějin i na smetišti skutečném i svítidla sice relativně moderní, ovšem přesto stále energeticky natolik náročná, že to nakonec zpečetilo jejich osud.
zelenočervené světlo
Vždyť vzpomeňme třeba na žárovky, jež vesměs ještě všichni pamatujeme a někteří dosud máme doma. Jaký úžasný dar nám Thomas Alva Edison v jejich podobě dal! Nic už se nemuselo zapalovat, nic už se nemuselo hlídat, aby to nezpůsobilo požár. Žárovka se prostě zašroubovala do objímky, pustil se do ní elektrický proud, vlákno ukryté ve vakuu se rozžhavilo a my rázem měli kolem sebe den i uprostřed té nejhlubší noci. A jak dlouho nám tyto žárovky dokázaly sloužit, než se ukázalo, že i jejich spotřeba je zbytečně vysoká a jejich údělem je tak upadnout pozvolna v zapomnění! Až i ta poslední, jež nám občas dosud slouží, jednou provždy zhasne.
Dnes už svítíme kvalitně, dostatečně a přitom zároveň i úsporně. Dobře vidíme v kteroukoliv denní dobu a zároveň se kvůli tomu nemusíme bát pohledu na vyúčtování spotřeby elektrické energie. To proto, že dnes už známe .
Už dávno u nás zdomácněly třeba i LED panely nebo zářivky, schopné ve všech ohledech konkurovat jakémukoliv jinému zdroji světla. To proto, že má LED technologie modernímu člověku věru co nabídnout – nízkou spotřebu, vysoký výkon a dlouhou životnost, jež činí tento typ osvětlení nedostižným. Plus je tu navíc výhodou i to, že poskytují stálé, neblikající světlo, ze kterého nebolí oči, což nás trápilo zejména v dobách, kdy u nás ještě byly první zářivky v plenkách.
led žárovka
Zkrátka a dobře – když dnes chceme dobře vidět, nemusíme už sázet na něco, co za svůj svit žádá spoustu energie. Už je tu i výše zmíněná alternativa. Jíž sotva někdo rozumný opovrhne.